Bliżej Rynku Pracy

KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH


Projekt realizowany pod patronatem:


 

 


Porady – Artykuły – Spotkania – Recenzje


czytaj >> MIEJSCE PEŁNE MAGII
Księgarnia „Między kartkami” w Rembertowie

 

 

 

Piękna pogoda sprzyjała wędrówce uliczkami Rembertowa do magicznego miejsca. 20 września uczniowie z klasy III b gimnazjum pod opieką wychowawcy klasy i szkolnego doradcy zawodowego udali się na wycieczkę. Już od pierwszych chwil spotkania z pracownikiem księgarni „Między kartkami”, panią Moniką, poczuliśmy, że jest to miejsce bardzo klimatyczne i osobliwe. Nowoczesny, nowatorski design księgarni, połączenie sprzedaży książek z innymi formami działalności, korzystanie z nowoczesnych technologii – to widać już po wejściu. Ale przede wszystkim, wszyscy zostaliśmy zauroczeni gościnnością i miłą atmosferą. Pani Monika opowiedziała nam o swojej ścieżce edukacyjno – zawodowej o konieczności bycia otwartym na zmiany jak również o potrzebie uczenia się przez całe życie. Pasja, zainteresowania, otwartość na ludzi, to ważne elementy pracy na stanowisku księgarza. Uczniowie po spotkaniu z radością udali się między półki pełne książek, dyskutowali, wymieniali się swoimi spostrzeżeniami.
Dzięki książkom możemy przenieść się w świat magii, fantazji, przygody. Między jej kartkami poznajemy historię, podróżujemy po całym świecie, odkrywamy nieznane.

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

 

czytaj >> Tworzymy własna firmę
Jestem przedsiębiorczy (cz. 1 i 2)

W maju i czerwcu odbyły się kolejne warsztaty w ramach realizacji projektu „Bliżej rynku pracy”, których celem pokazanie uczniom, jaką rolę pełni przedsiębiorczość w życiu człowieka. Podczas zajęć analizowaliśmy czynniki wpływające na powodzenie w prowadzeniu własnej firmy. Uczniowie poznali pojęcia związane z przedsiębiorczością i prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Podczas pracy w grupach tworzyli pomysł na własną firmę. Na kolejnych zajęciach opracowywali model biznesowy firmy. Młodzież szukała pomysłów, skąd wziąć pieniądze na własną firmę, co będą sprzedawać, komu będą sprzedawać i kiedy uznają, że firma osiągnęła sukces.
Kończy się rok szkolny, aby sprawdzić jak grupa się zintegrowała, jakie relacje panują między uczniami postanowiłam przeprowadzić z uczestnikami projektu godzinne warsztaty z wykorzystaniem zabaw integracyjnych. Efekt był zaskakujący i bardzo motywujący do dalszej pracy.

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

czytaj >> Rodzic jako doradca swojego dziecka przy wyborze szkoły ponadgimnazjalnej / ponadpodstawowej

 

 

 

czytaj >> Wszyscy jesteśmy zdolni

Dnia 24 kwietnia 2018 roku odbyły się warsztaty „Wszyscy jesteśmy zdolni” w ramach realizacji projektu „Bliżej rynku pracy”, których celem było pobudzenie do refleksji na temat zdolności, zainteresowań i predyspozycji zawodowych. Uczniowie podczas zajęć dyskutowali, co to znaczy, że ktoś jest uzdolniony w jakiejś dziedzinie. Poszukiwali pomysłów, jak rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Na koniec zajęć wypełnili kwestionariusz inteligencji wielorakich.

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

 

czytaj >> Jak planować swoją ścieżkę edukacyjną, czyli o czym warto pamiętać – część 1 + część 2 

Dnia 25 kwietnia 2018 roku uczniowie podczas warsztatów rozwijali swoje umiejętności planowania. Rozmawialiśmy o konsekwencjach w przypadku braku planu działania. Doszliśmy do wniosku, że warto planować i stawiać sobie cele, które powinny być efektem szczegółowej analizy i przemyśleń.

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

 

 

czytaj >> Wizyta w Staraży Pożarnej

Uczniowie z klasy II a gimnazjum, dnia 27 kwietnia 2018 roku, odwiedzili naszych dzielnych strażaków z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej w Rembertowie. Już od pierwszych chwil spotkania…

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

 

czytaj >> Jaką szkołę wybrać?

Dnia 06.04.2018 roku gościliśmy w naszej szkole uczniów z LILO im. Tadeusza Kościuszki w Rembertowie oraz z Zespołu Szkół nr 33 przy ulicy Targowej. Uczniowie obejrzeli prezentacje przygotowane przez starszych kolegów. Mieli możliwość dopytać o szczegóły dotyczące danej szkoły: koła zainteresowań, naukę języków obcych, halę sportową, oraz kryteria przyjęć.
Teraz już zostało dobrze napisać egzamin i wybrać szkołę. Powodzenia!

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

czytaj >> Spotkanie z zawodem: ‚PIEKARZ’

TO BYŁA PYSZNA LEKCJA
Poznać produkcję chleba i słodkich przysmaków, to nie tylko olbrzymia ciekawość, ale i wielki zaszczyt. 28 marca uczniowie klasy 3A gimnazjum mieli przyjemność uczestniczyć w Akademii Piekarza. Już w drzwiach powitały nas uśmiechnięte panie Karolina i Katarzyna. W głowach mięliśmy mnóstwo pytań:

– Jak wygląda praca w piekarni?
– Jakie umiejętności musi posiadać piekarz?
– Jaką szkołę należy ukończyć, aby zostać piekarzem lub cukiernikiem?
– W jaki sposób działają drożdże?
– Jakich warunków potrzebują drożdże do wzrostu?
– Dzięki czemu chleb staje się elastyczny i rośnie?
– Jakie są etapy produkcji chleba?
– Jak wybrać pieczywo dobrej jakości?
– Czy chleb jest zdrowy?.
(…)

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

czytaj >> Warsztaty ‚Jak Oswoić Stres’

Dnia 16 marca uczniowie w ramach realizacji projektu „Bliżej rynku pracy” uczestniczyli w warsztatach „Jak oswoić stres”. Podczas wspólnej pracy poznaliśmy przyczyny stresu, jego symptomy oraz metody, jak sobie z nim radzić. Uczniowie stworzyli katalog pomysłów, które ułatwiają im pokonywanie trudnych sytuacji.

Koordynator doradztwa edukacyjno-zawodowego
Elżbieta Sobiepan

 

czytaj >> Warsztaty: Kim jesteś TY, kim jestem JA

21 marca 2018 roku odbyły się kolejne warsztaty w ramach projektu „Bliżej rynku pracy”.

Zajęcia rozpoczęliśmy od chwili wyciszenia i skupienia na doświadczaniu chwili obecnej, na doznaniach związanych z oddychaniem, wsłuchiwaniu się w dźwięki w pomieszcze-niu. Ćwiczenie to miało pokazać młodzieży, jak ich umysł po ciężkim dniu wycisza się i otwiera w sobie przestrzeń pozwalającą jaśniej widzieć to, co się dzieje wokół (..)


czytaj >> Zanim zdecydujesz o wyborze szkoły

 


czytaj >> Publikujemy ważne informacje dla uczniów klas trzecich gimnazjum

kliknij na obrazek aby przeczytać dokument.

 

czytaj >> Zdrowie, to bardzo ważna sprawa

Na decyzję o wyborze szkoły i zawodu, wpływa wiele czynników. Jedne są związane z rozwojem biologicznym, społecznym i emocjonalnym. Inne, to zainteresowania, temperament, motywacja i zdolności Wśród niech jest też stan zdrowia. I temu właśnie poświęcone były warsztaty, które odbyły się 12 stycznia 2018 r. (…)

czytaj >> Warsztaty z udziałem doradcy z PPP w Wesołej

5 lutego uczniowie klasy 3B gimnazjum uczestniczyli w spotkaniu informacyjno-warsztatowym, prowadzonym wspólnie z doradcą zawodowym z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 23 Wesołej, panią Moniką Pastułą. Zostali oni zapoznani z najważniejszymi zagadnieniami, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji związanej z wyborem szkoły (…)

czytaj >> Spotkanie z Burmistrzem w Urzędzie Dzielnicy


08 stycznia 2018 roku uczniowie III klas gimnazjum, pod opieką doradcy zawodowego i nauczyciela WOS, uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem Dzielnicy Rembertów, Panem Mieczysławem Golónka oraz Przewodniczącym Rady Dzielnicy, Panem Stanisławem Kowalczukiem oraz Radną, Panią Justyną Ślusarczyk. Młodzież została zapoznana ze specyfiką pracy Urzędu, zadaniami i planami na najbliższe lata. Uczniowie zadawali wiele pytań dotyczących rozwoju infrastruktury, budowy boiska i tunelu. Pytali o sposób pozyskiwania środków na różne inwestycje. Wizyta została oceniona jako ciekawa i rozwijająca dla młodzieży naszej Szkoły. (..)

 

czytaj >> Warsztaty – Umiejętności


Uczniowie, którzy biorą udział w projekcie „Bliżej rynku pracy”, uczestniczyli w warsztatach na temat umiejętności. Podczas pracy w grupach uczestnicy tworzyli kolaż na temat swoich umiejętności. W ten praktyczny sposób każdy z uczestników budował pozytywny obraz swojej osoby. Uczniowie zapoznawali się również z tym, co potrafią robić ich koleżanki i koledzy. Na koniec, wielobarwny kolaż umiejętności każdej z grup krążył po sali a uczestnicy mogli dokładać do swojego kuferka umiejętność, którą posiadają lub chcieliby poznać. Zajęcia bardzo podobały się uczniom. Jak sami przyznali, nie myśleli nigdy o tym, że ich umiejętności mogą być przydatne w przyszłej pracy zawodowej. (..)

 

czytaj >> Jak się uczyć aby się nauczyć


W styczniu 2018 roku cztery grupy uczniów, w ramach realizacji projektu „Bliżej rynku pracy”, brały udział w warsztatach na temat technik skutecznego uczenia się. Podczas zajęć młodzież poznała sposoby szybkiego zapamiętywania tekstu, ćwiczyła spostrzegawczość oraz techniki szybkiego uczenia się. Wszyscy uczniowie mają też możliwość korzystania z innowacyjnego programu komputerowego „Motywator”, dzięki któremu w formie zabawy ćwiczą pamięć, spostrzegawczość i koncentrację oraz uczą się systematycznej pracy. (..)

 

czytaj >> Praca w Grupie


Warsztaty „W fabryce życzeń”. Praca w zespole przynosi zazwyczaj lepsze efekty niż praca indywidualna. Dzieje się tak, ponieważ dobrze dobrany zespół umożliwia każdej osobie czerpanie ze wspólnego zasobu umiejętności, doświadczeń, wiedzy i pomysłów. Przebywanie w obecności innych podnosi poziom aktywności. Budowanie zespołu wymaga czasu. Przede wszystkim grupa ludzi musi mieć wspólny cel i przekonanie, że razem może osiągnąć więcej niż w pojedynkę. (..)

 

czytaj >> Siła w Grupie


Budujemy zespół. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak przynależność do grup, drużyn i kół zainteresowań może wpłynąć na Twoją przyszłość? Żyjesz w otoczeniu ludzi. Niemożliwe jest, aby od nich uciec. Jeśli chcesz pracować i rozwijać swoją karierę, na pewno będziesz to robić w mniejszej lub większej grupie. Wśród ludzi możesz rozwijać swoje umiejętności interpersonalne, sprawdzać oraz zdobywać wiedzę i kompetencje niezbędne do funkcjonowania w zespole. (..)

 

 

czytaj >> Konkurs Obycie Umila Życie


Udział w konkursie „Obycie umila życie” gwarantuje uczniom poznanie zasad kulturalnego zachowania, zarówno w domu, w szkole, w codziennych sytuacjach życiowych oraz podczas oficjalnych spotkań czy rozmów kwalifikacyjnych. Ważne jest, aby wartości takie jak wychowanie, kultura osobista i obyczaje towarzyskie odgrywały istotną rolę w życiu każdego młodego człowieka.

 

 

czytaj >> Informacja dla rodziców uczestników projektu

Uczniowie biorący udział w projekcie „Bliżej Rynku Pracy” otrzymali dostęp do narzędzia „Motywator”. To rodzaj gry komputerowej on-line opracowanej w oparciu o najnowsze wyniki badao naukowych nad pracą mózgu. Jej celem jest wspieranie rozwoju funkcji poznawczych u uczniów (pamięci i koncentracji), rozwijanie kompetencji kluczowych, takich jak umiejętnośd motywowania się do nauki, stawiania sobie celów i osiągania ich, radzenia sobie z trudnościami oraz dwiczenie wytrwałości.

 

czytaj >> Lista Uczniów Projektu „Bliżej Rynku Pracy”

Szkoła Podstawowa nr 189, ulica Dwóch Mieczy 5, Warszawa „Bliżej Rynku Pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno Zawodowego ZIT WOF” – lista Uczniów biorących udział w projekcie

 

czytaj >> Ciekawy zawód – Ciekawa przyszłość

Ogłaszamy konkurs plastyczny. Pokażcie w interesujący sposób zawód, który Waszym zdaniem jest fascynujący i w przyszłości sprawi, że z uśmiechem będziecie chodzili do pracy.

 

Uczennico/ Uczniu,

w związku z realizacją projektu: „Bliżej rynku pracy – Zintegrowany System Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego ZIT WOF” prowadzimy badanie, którego celem jest poznanie Twoich preferencji i potrzeb w zakresie tematyki oraz form usługi doradztwa zawodowego w szkole. Wiedza zdobyta dzięki badaniu będzie służyć lepszemu dostosowaniu planowanych działań doradczych do Twoich potrzeb i oczekiwań.

W celu pozyskania wiarygodnych danych prosimy Cię o udział w badaniu i udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie. Wypełnienie ankiety zajmie około 15 minut. Jeśli chcesz nam pomóc w realizacji badania wypełnij ankietę do 24 listopada 2017 r. Kliknij na obrazek i rozpocznij test

 

Ważne dokumenty związane z projektem „Bliżej Rynku Pracy”

 


Informujmy o Dniach otwartych w Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie.

Już po raz kolejny Centrum Kształcenia Praktycznego w Warszawie zaprasza uczniów klas III gimnazjalnych na Dni Otwarte.
Tym razem spotkamy się – 17.11.2017 r. o godzinie 10.30

Program spotkań:

  • Prezentacja Centrum Kształcenia Praktycznego w sali konferencyjnej
  • Zwiedzanie pracowni specjalistycznych wraz z pokazem ćwiczeń.
  • Giełda szkół zawodowych.

Serdecznie pozdrawiam:
Elżbieta Sobiepan